Паметен обелиск на Васил Левски вече се издига в центъра на Своге

1852 преглеждания

Беше открит в деня на избухването на Априлското въстание

Паметник на Апостола на свободата Васил Левски беше открит в центъра на град Своге. Датата на събитието - на 20 април 2018 г. не бе избрана случайно. Паметният обелиск, който вече заема своето достойно място на градския площад, беше представен на гражданите именно в деня на избухването на Априлското въстание срещу турския поробител.

Идеята за издигане на паметник на Дякона е на инициативен комитет, а реализацията й стана възможна със съдействието на кмета на Община Своге Емил Иванов и общинското ръководство. Средствата за обелиска са събрани изцяло чрез дарения.

На церемонията по откриването присъстваха жители на град Своге, общественици, представители на общинската администрация, заместник-кметовете инж. Валентин Михайлов и Нина Копринджийска, гости и медии.

 Кметът на община Своге откри събитието като изказа благодарности към инициативния комитет и всички дарители и отбеляза, че Своге отдавна е имал нужда от възпоменателен мемориал именно на най-достойния българин, посветил живота си на революционна дейност. Думата взеха и народният представител Илиан Ангелов и представителят на ВМРО за Община Своге Велислав Георев, които са в основата на издигането на паметника. Паметен адрес от заместник- областния управител на Област София г-н Николай Марков бе връчен на кмета г-н Иванов.

Кратка програма в чест на Апостола изнесоха децата от ОУ „Васил Левски“- село Церово. Венци бяха поднесени от представители на общинска администрация, областна администрация- София, ВМРО и НФСБ.

В съвременна България личността на Васил Левски се възприема като най-ярката и най-oткроена сред българските революционери. За българите е национален герой и национален идеолог за „чиста и свята република“.

Известни са 150 паметника на Апостола, от които 131 са в България и 19 в чужбина. Функционират три музея, посветени специално на Васил Левски. Това са Музей „Васил Левски“ (Ловеч), Къкринско ханче и Национален музей „Васил Левски“ (Карлово). Като музейна сбирка е оформена и килията, в която често е отсядал в Троянския манастир.

Във Великотърновския исторически музей също има вещи принадлежали на Левски, както и печат на БРЦК .

Почти всяко по-голямо селище в страната има улица, площад или училище, носещи името на Апостола.

Днес портрет на Васил Левски е поставен в кабинетите на Президента на Република България, Министър-председателя на Република България, министрите, областните управители, кметове на населени места и на много други политици. Образът на Васил Левски нееднократно е експониран на българските регулярни и юбилейни банкноти и монети.

Избран е през 2007 г. за „най-великия българин“ на всички времена в първото издание на едноименното телевизионно шоу, излъчено от Българската национална телевизия. За него са гласували почти 59 000 зрители. Със събраните средства от гласуването ще бъде издигнат негов паметник.

Името на Васил Левски носят един град, шест села, една община, квартали в Балчик, Варна, София и др., значителен брой булеварди (един от тях е основния столичен Булевард „Васил Левски“), площади и улици, училища (едни от тях са българските училища „Васил Левски“ във Валенсия, Палма де Майорка, Кишинев, Лас Вегас, Лондон, Париж и Сан Диего), читалища, предприятия, спортни клубове, Националната спортна академия и Националният стадион в София, Националният военен университет във Велико Търново, Връх Левски в Стара планина и Bръх Левски на остров Ливингстън.

През 2009 г. открития от български астрономи астероид е наречен Левски.

Източник: Община Своге