На 17 април, в НЧ „Иван Вазов1947“ (Костинброд) се състоя празничен концерт на Първо ОУ „Васил Левски“, по повод 170-годишнината от основаването на първата образователна институция в историята на костинбродската общност, наречена „Първоначално училище“, в тогавашното село Костинброд.
За да отпразнуват тържествено събитието, възпитаници и учители от различни випуски се събраха, за да отдадат почит на своето любимо училище. Бивши и настоящи ученици на Първо ОУ „Васил Левски“ в Костинброд представиха пред многобройната публика впечатляващ спектакъл, който олицетворява историята на училището.
Сред официалните гости на събитието бяха Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, д-р Атанас Тенев – председател на общински съвет Костинброд, инж. Габриела Трайкова и Александр Ненов – заместник-кметове на община Костинброд, инж. Таня Иванова – заместник областен управител на Софийска област, Росица Иванова – началник на Регионално управление на образованието, Ябленка Трайкова – народен представител в 51-то Народно събрание на Република България, общински съветници, директори на образователни институции и социални центрове, бивши кметове, възпитаници и преподаватели, служители на Общинска администрация-Костинброд, жители и гости на община Костинброд.
Кметът Младенов откри събитието с вдъхновяващи думи: „Многоуважаема г-жо Борисова, уважаеми бивши и настоящи учители и възпитаници на първото училище в Костинброд, за мен е удоволствие да съм сред вас!
Както първите седем години са важни за възпитанието на едно дете, така и първите седем години в образованието са основополагащи за личностното развитие и професионалното реализиране на учениците. А вашето училище е доказало през годините, че е „ковачница на кадри“. Наблюдавайки голяма част от успешно реализиралите се бивши възпитаници на Първо основно училище „Васил Левски“, които са сред нас днес, си давам сметка, че процесът на обучение и възпитание е двустранен. Затова се обръщам към настоящите ученици – грабете с пълни шепи от онова, което ви предлага образованието и училището, то е за вас и не се връща. Дава ви се от множество сърцати учители, които са тук заради вас и вашето бъдеще! Вземете го!
А към вас, учителите на Първо основно училище – поклон!
Уважаеми представители на училището, носещо името на Левски, носете с гордост светлия пример на патрона си, пазете в сърцата си неговия дух и отдаденост!
Винаги съм казвал едно – заедно сме сила и тук е моментът да благодаря на целия общински съвет – Костинброд, с председател д-р Тенев, и на всички общински съветници, че сме единни в решенията си, не пестим сили, сърце и душа за развитието на образованието и образователните институции на територията ни! Защото именно образованието е сигурността на една нация и няма нищо по-силно от дейни, умни и знаещи българи! Българи, които да са достойното бъдеще на нашата община, страната ни и Европа!
Пожелавам на всичко вас – здраве, нека вашата креативност и несломимият ви дух не ви напускат! Честит юбилей и светли празници!“.
По време на тържеството кметът поднесе на директора на училището Даниела Борисова-Милутинович сантиментален подарък – портрет на Апостола на свободата, който ще напомня на всички, прекрачващи прага на училището за вярата и силата на единството.
Директорът Борисова се обърна към всички присъстващи с благодарности за постигнатото през годините и за усилията на екипа и съмишлениците на училището, които неуморно работят за развитието на образованието в Костинброд.
Повече снимки от празника, можете да разгедате ТУК.
Историята на училището
Първо основно училище „Васил Левски“ е наследник на първото светско училище в района. Преди 170 години костинбродчани за първи път изпращат децата си на школо. Сигурен ориентир е Летописната книга на училището – „Лето 1855 пръв учител поп Коце от село Волуек...“. Първоначално няма данни за броя на учениците. През учебната 1878/79 година училището се намира в старо учебно здание, а обучението е вкупом. Първи учител в училището е Испиридон Попмладенов от Ниш, който разделя децата на отделения и въвежда изучаването на новобългарския език по метода звукуване и бащин език.
Интересът към училището расте, броят на учениците непрекъснато се увеличава. През 1881 година костинбродчани с общи усилия изграждат ново училище, което се намира в непосредствена близост до черквата.
Дълго време учителят е бил само един. За първи път е назначен втори през 1888 година. Освен Йордан Спасов, започва да учителства и току-що завършилият Духовната семинария в Самоков – Свилен Здравков. По същото време се завръщат в родното си село и първите костинбродчани с педагогическо образование – Тодор Стойков и Милуш Иванов. През 1901/1902 година в училището има 4 отделения, в които се обучават 77 ученици. По-късно през 1906/1907 година броят на учениците е 120, а по-късно достига 208.
Училищното настоятелство играе важна роля в живота на училището. В него са избирани най-авторитетните и влиятелните личности. Увеличеният брой на учениците налага построяването на началното училище – модерна за времето си двуетажна функционална сграда, където и днес се разнася детският глъч на най-малките ученици. Строежът започва през 1929 година, като голямата част от средствата са осигурени от кметството. С труд и материали от населението, сградата е построена за невероятно кратък срок и на следващата година първоначалното училище отваря врати за своите възпитаници.
На 15 април 1937 година, съгласно Окръжно 15515 от 12.12.1936 година, е взето решение – Първоначалното училище в село Костинброд да се нарича „Васил Левски“.