В Костинброд се проведе заключителното събитие по мярката „Грижа в дома“, която осигурява подкрепа над 130 души на територията на населените места в общината. На форума, който се проведе в Информационния център в града, присъстваха заместник-министърът на труда и социалната политика – Наталия Ефремова, кметът на Костинброд Трайко Младенов, заместник-кметът Александър Ненов, представители на Европейската комисия Калоян Колев и Васил Живков, Цветан Спасов от „Центъра за развитие на човешките ресурси“, потребители, представители на екипа, предоставял услугите и др.
По време на събитието заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова направи ретроспекция на мобилните услуги, стартирали през 2019 г. с процедурата „Патронажна грижа“. Тя заяви, че в момента се извършват подробни анализи с общините, за да се намери най-добрият начин за продължаване на мобилните услуги за хората, които се нуждаят от тях.
Предстои стартирането на новата мярка „Иновативни здравно-социални услуги“, която ще разшири обхвата на подкрепяните потребители и ще включва нови елементи за оценка на индивидуалните им нужди. Разходите по тази мярка ще бъдат допустими от декември 2024 г., за да се гарантира, че никой нуждаещ се няма да остане без подкрепа.
Кметът Трайко Младенов подчерта значението на интегрираните здравно-социални услуги не само за Костинброд, но и за целия регион и страната. Той заяви, че социалните услуги са ключов фактор за европейския облик на общината и че местната администрация ще продължи да работи за тяхното развитие. „Грижа в дома“ в този си формат приключва, но хората продължават да разчитат на подкрепа и търсят начини услугите да бъдат продължени“, каза още Младенов.
Заместник-кметът Александър Ненов увери, че Община Костинброд ще кандидатства по всички възможни европейски мерки, за да разшири и надгради предлаганите социални услуги. Той призова за задълбочен анализ, за да бъдат обхванати и онези потребители, които не попадат в обхвата на друга социална услуга.
Представители на Европейската комисия също подчертаха значението на инвестициите в хората и продължаването на подкрепата за възрастните и уязвимите граждани.
Ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ – Цветан Спасов подчерта, че осигуряването на грижи за възрастните хора остава приоритет. Той обясни, че програмите се изпълняват в рамките на националната социална политика и че се работи върху нови механизми за финансиране, които да гарантират устойчивостта на предоставяните услуги. Спасов даде за пример община Костинброд, която успешно прилага социалните програми и показва добри практики в грижата за възрастните хора.
До 25 януари проектът осигуряваше грижа за над 130 души на територията на населените места в община Костинброд. Сред дейностите са включени почасови мобилни услуги от социални служители, психологическа подкрепа, доставки на храна, продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, ежедневни грижи и домашни дейности за трудно подвижни и социално слаби хора, като само за 27 човека няма прекъсване на услугата.
По мярката „Грижа в дома“, която е от стратегическо значение, над 44 хил. възрастни хора в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания в 229 общини са получили подкрепа с интегрирани здравно-социални услуги в домовете си. Заделеният и успешно реализиран ресурс на мярката е в размер на близо 270 млн. лв., които са осигурени от Европейския социален фонд плюс чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“.