На 14 декември (събота) от 14:00 ч., Народно читалище „Христо Ботев“ (Божурище) ще бъде домакин на предпремиерна прожекция на документалния филм „Градината на доброто“. Лентата, с режисьор Силвия Пешева, разказва вдъхновяващата история на Милена Боева – жена, която неуморно работи за създаването на възможности за труд и социална интеграция на младежи с увреждания.
Филмът ще бъде официално представен на 24 януари 2025 г. в Дом на киното в София, но зрителите в Божурище ще имат възможността да се насладят на тази трогателна история още преди официалната премиера.
Трейлър на филма може да гледате тук.
Анотация на филма:
Милена Боева създава „Градина Вдъхновение“ – уникално място, където младежи с увреждания откриват смисъл, общност и радост чрез труд и творчество. Но дали нейната мисия ще оцелее?
„ГРАДИНАТА НА ДОБРОТО“ – разказва историята на Милена Боева. Майка, която се бори за достоен живот и право на работа не само за своя син в неравностойно положение, но и за други младежи като него. Изправена пред суровата реалност, че след завършване на училище, те губят своята социална среда, Милена създава „Градина ВДЪХНОВЕНИЕ“. Това е първият център за защитена заетост в България, в който младежи с различни интелектуални и физически затруднения могат да работят сред природата, развивайки своите трудови навици и самостоятелност. Финансирането на проекта, по който са наети на работа младежите, приключва. Милена е поставена пред поредното изпитание - да запази не само правото им на труд, но и да избегне неминуемата социална изолация. Ще бъде ли достатъчна нейната непоколебима решителност, за да запази тази общност, която се нуждае от любов и надежда?
Режисьор: Силвия Пешева
Сценарист: Милена Илиева
Оператор: Алекс Самунджи
Звук: Валерия Попова
Продуцент: Десислава Боева - Ами да
Креативен продуцент: Симеон Александър – Дарума Продъкшън
С подкрепата на: Национален фонд „Култура“
Режисьорска експликация:
Когато започнахме да снимаме филма „Градината на доброто“ исках обективно да представим Милена Боева и работата ѝ с младежите.
Постепенно обаче пред нас се разкри Милена, която неуморно скача от една битка в друга, а понякога и в няколко едновременно. Милена, която вдъхва сигурност и дава сили не само на младежите с увреждания, но и на техните родители. Милена, която запазва тревогите в себе си, а дарява любов и надежда на другите.
Нейната отдаденост е завладяваща и не оставя зрителите безучастни. И, както казва Светла /приятелка на „Градина ВДЪХНОВЕНИЕ“/: „Милена е голям герой. Заслужава да научат много хора за нея.“
Сега това е моята кауза и каузата на екипа.
Кратка биография на режисьора:
Силвия Пешева завършва режисура в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2000 г. Дебютният й филм "Шантав ден" (2004) печели награда на СБФД за дебют на 26-ия Български филмов фестивал "Златна роза". Силвия е режисьор на множество телевизионни предавания и формати. „ГРАДИНАТА НА ДОБРОТО“ е нейният трети документален филм след „Искаш ли да си говорим?“ и „Методът на мама Дани“.