Честваме празника на лозарите и влюбените

1358 преглеждания

Традицията повелява на днешния ден да започне резитбата на лозите

На 14 февруари честваме празника на виното и любовта. Виното е един от националните символи на страната ни, тъй като България се слави като държава с едни от най-големите традиции в производството на напитката.

По стара традиция днес почитаме Трифон Зарезан, а денят е и празник на лозарите и винарите - един от най-обичаните от всички българи. Честванията датират от времето на траките, които отдавали почит с пищни тържества на бог Дионисий - покровител на виното и плодородието. В годините честванията се видоизменят, за да достигнат до наши дни.

В съвремието традицията повелява на днешния ден да започне резитбата на лозите. Рано сутринта стопанката омесва обреден хляб и да го украсява с лозов лист. Задължителна за трапезата е печената кокошка, която се пълни с ориз. Мъжът отнася храната и бъклица с вино на лозето. Там стопанинът се прекръства и с косера отрязва три пръчки от три корена. От тях се прави венец, с който той закичва калпака си. Корените пък се поливат с донесеното вино и светена вода и се поръсват с пепел, която се пази от Бъдни вечер. Лозето се благославя от свещеник, който нарича за берекет и пълни бъчви с вино.

1

Всички на лозето избират и „царя на лозята“. По традиция той се закичва с венец от здравец, чимшир и лозови филизи, след което започва угощението. Отскоро българите честват и Свети Валентин. Католическият празник е приет за деня на влюбените, а отбелязването му се свързва с няколко легенди и предания. Двойките избират начина, по който да направят повода специален и да засвидетелстват любовта си. Разменят се романтични подаръци и преживявания. Най-често избираме да съчетаем любовта и виното, което може би е и най-логичното решение за празнуване на 14 февруари.

2

На 14 февруари православната църква отбелязва църковния празник на успението на св. Кирил СлавянобългарскиКонстантин Философ, наречен Кирил, произхождал от семейството на знатните солунски славяни – Лъв и Мария. Учил е в Магнаурската школа в Цариград, а после бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател по философия. Отегчен от суетата на този свят, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където създали славянската азбука и превели свещените книги на православната църква на езика на солунските българи. Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г.

Снимки: freepik.com

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук