На днешния ден: Космическата совалка Чалънджър извършва първия си полет

583 преглеждания

Тя извършва общо 10 полета

На 4 април 1983 г. своя първи полет прави космическата совалка Чалънджър. Тя е втората от космическата програма на НАСА от кораби за многократна употреба, които могат да извеждат в космоса товари, сателити и да служат за извършването на изследвания. Чалънджър е кръстена на британски военен изследователски кораб от втората половина на 19 век. Тя извършва общо 10 полета. Държи рекорда за най-голям екипаж от осем души, извършили успешен космически полет.

Последният ѝ полет е на 28 януари 1986, когато 73 секунди след излитане совалката се взривява, при което загиват всички седем души на борда. Последващото разследване установява, че е имало дефект в конструкцията: използвани са гумени уплътнения, които губят еластичността си при ниски температури, а в нощта преди старта е било особено студено. В резултат от това от десния спомагателен двигател се изпуска пламък, който попада върху главния горивен резервоар (централното тяло в конструкцията) и връзката на двигателя с него. Връзката се нарушава, двигателят се откача, вследствие на аеродинамичното натоварване цялата конструкция се разпада, главният горивен резервоар се деформира и се взривява.

Чалънджър е заместена от совалката Индевър, която прави първия си полет през 1992, шест години след катастрофата на „Чалънджър“.

Общо в космическата програма на НАСА са конструирани пет совалки – Колумбия, Чалънджър, Дискавъри, Атлантис и Индевър. Колумбия също се взривява със своя екипаж през 2003 г. Совалките извършват 135 космически полета, като последният е на совалката Атлантис на 8 юли 2011 г.

1

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук