На днешния ден: Роден е американския фентъзи писател Брандън Сандерсън

371 преглеждания

Първият му роман е „Елантрис“

На 19 декември 1975 г. в град Линкълн, щата Небраска е роден популярния фентъзи писател Брандън Сандерсън. Той е известен като създател на света Космер (Cosmere), в който се разгръща действието на повечето от романите му, и най-вече с поредиците „Мъглороден“ и „Летописите на Светлината на Бурята“. Първият му роман „Елантрис“ е публикуван през 2005 г. и отваря пътя на Сандерсън към голямата литература.

Той е изключително продуктивен, известен с динамичния си стил и уменията да разгръща сложни и мащабни сюжети. До голяма степен в създаването на своите светове и герои не стъпва на утвърдени във фентъзи жанра и във фантастиката клишета, а предлага оригинални идеи.

Сандерсън създава Магическите закони на Сандерсън и популяризира термините „твърди и меки магически системи“ (на английски: hard and soft magic systems). През 2008 г. стартира подкаст с автора Дан Уелс и карикатуриста Хауърд Тейлър, наречен Writing Excuses, включващ темите за създаване на жанрово писане и уебкомикси.

След смъртта на Робърт Джордан, неговата вдовица и наследник избира Сандерсън за автор, който да завърши епичната фентъзи поредица „Колелото на времето“, като напише последната книга – „Спомен за светлината“. Работата му с оставения от Джордан материал и неговия творчески подход водят до това, че вместо една завършваща книга, той подготвя трилогия, която представлява мащабен финал на сагата и е изключително добре приета от феновете на поредицата.

За „Пътят на кралете“ от тази последна трилогия на „Колелото на времето“ той печели награда „Дейвид Гамел“ за 2011 г. Той е носител и на две награди „Хюго“. 

През 2016 г. американската медийна компания DMG Entertainment лицензира правата върху цялата вселена на Космера.

Според Магическите закони на Сандерсън: твърдите магически системи следват специфични правила, магията се контролира и обяснява на читателя в наратива, подробно описващ механиката зад начина на „действие“ на магията; може да се използва за изграждане на интересни светове, които се въртят около магическата система.

Меките магически системи могат да нямат ясно дефинирани правила или ограничения или могат да предоставят ограничено изложение на тяхната работа; те се използват, за да създадат чувство на учудване у читателя.

Самите три закона за магията представляват насоки творческо писане, които могат да се използват за създаване на магически системи за фантастични истории  и гласят:

1. Способността на автора да разрешава конфликта с магия е пряко пропорционална на това колко добре читателят разбира споменатата магия.

2. Слабостите, ограниченията и разходите са по-интересни от силите.

3. Авторът трябва да разшири това, което вече е част от магическата система, преди да се добави нещо съвсем ново, тъй като това в противен случай може изцяло да промени начина, по който магическите системи се вписват в измисления свят.

Брандън Сандерсън

На 19 декември 1843 г., в Англия излиза новелата A Christmas Carol, която е преведена на български под името „Коледна песен“. Това е най-популярното произведение на Чарлз Дикенс, с най-много жанрови интерпретации в модерното изкуство.

На днешния ден: Чарлз Дикенс издава „Коледна песен“

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук