На 23 януари 1967 година в семейство на български турци в село Птичар, Момчилградско се ражда легендата във вдигането на щанги Наим Сюлейманоглу. Той започва да тренира вдигане на тежести от ранна възраст – едва на 10 години. Още през септември 1977 година е записан в полуспортен пансион в Кърджали, с треньор Енвер Толумов. Иначе негов откривател в Момчилград е Халми Пекюнлю. Именно той го препоръчва на Толумов. Две години по-късно продължава обучението си в спортното училище в Пловдив.
Първите си успехи на подиума печели за България, за която се състезава до 1986 г. Той става два пъти световен и два пъти европейски шампион, има много поставени световни рекорди за юноши и мъже. През 1984 г. не успява да участва в олимпиадата в Лос Анджелис заради бойкота, който Съветския съюз и други държави от социалистическия блок налагат на игрите. По време на насилствения „възродителен процес“, името му е сменено на Наум Шаламанов.
През 1986 г., на състезание в Австралия, успява да се отскубне от опеката на българските служби и бяга в Турция, за която започва да се състезава, като възстановява рожденото си име. С националния отбор на Турция печели три златни олимпийски титли от игрите в Сеул 1988 г., Барселона 1992 г. и Атланта 1996 г.. Има още пет световни титли и е автор на редица рекорди.
Наричат го „Джобният Херкулес“, заради ръста му от 147 см и огромната сила. Той успява да вдигне щанга с тегло три пъти по-голямо от собственото му. През 1998 г., Международната федерация по вдигане на тежести го определя за Щангист № 1 на ХХ век – 3-кратен олимпийски, 7-кратен световен (2 пъти за България), 7-кратен европейски (3 пъти за България) шампион и 3-кратен носител на Световната купа (всичките за България). През кариерата си Наим поставя 46 световни рекорда за мъже (26 от името на България).
Умира на 18 ноември 2017 г. от мозъчен кръвоизлив на 50-годишна възраст. На 26 юли 2019 г. в Момчилград е открит паметник и спортен комплекс на името на Наим. На монумента пише: „Наим Сюлейманоглу – щангист, шампион на всички времена, прославил България и Турция“, след което са изброени най-големите успехи на прочутия тежкоатлет.