На 15 януари 2001 г. в интернет стартира проекта Уикипедия. Тя е многоезична уеб базирана енциклопедия със свободно съдържание. Създава се от сътрудничещи си доброволци от цял свят и позволява на всеки човек с достъп в интернет да участва в редактирането и. Понастояещем Уикипедия се управлява от фондация „Уикимедия“, която е организация с нестопанска цел.
Съдържанието на Уикипедия постоянно се увеличава, както и броя на доброволците, които участват в списването и. Проектът е многоезичен, като например в българската му версия има над 250 000 статии. През годините на своето съществуване Уикипедия завоюва голяма популярност, насърчавайки зараждането на други сродни проекти. Често се използва като източник на информация, особено от ученици и граждани, търсещи популярна информация.
Академичната общност и медиите се отнасят по-критично и скептично към нея, защото характера на информацията в Уикипедия, както и политиката за „неутрална гледна точка“ и възможността всеки да прави редакции в статиите позволяват неточности, промени в съдържанието и манипулативно представена информация. В този смисъл, ако трябва да се ползва като официален източник за информация, то изнесените в нея данни и факти следва да бъдат критично проверени.
Независимо от всичко рискове за точността на съдържанието, свободния характер, лесния и безплатен достъп, както и възможността всеки да дава своя принос в изграждането и, превръщат Уикипедия в символ на идеята за универсален справочник и място за обмяна на знания.
На 15 януари 1992 г., президентът на Република България Желю Желев, официално обявява, че България признава независимостта на Република Македония от Югославия и то под избраното от западните ни съседи конституционно име. Това е важна крачка в процеса по разпадане на Югославия и обезпечава мирното му провеждане в Македония.
На днешния ден: България признава първа независимостта на Северна Македония |