Пневмонията е сериозно заболяване на белите дробове, което може да засегне хора от всички възрасти. Възпалението на белодробната тъкан най-често се причинява от бактерии, вируси или гъбички и в някои случаи може да бъде заразно. В тази статия ще ви покажем повече за това как се предава пневмонията, как да се предпазите и какви са възможностите за лечение.
Заразна ли е пневмонията?
Пневмонията може да бъде причинена от различни патогени, които имат различни начини на разпространение:
- Бактериална. Най-често се причинява от бактерии, като Streptococcus pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae и Legionella pneumophila, разказват специалистите на Galen. Обикновено не е силно заразна, но при близък контакт или отслабена имунна система рискът от предаване от човек на човек се увеличава.
- Вирусна. Вирусите, като грипния вирус (Influenza), респираторно-синцитиалния вирус (RSV) и коронавирусите могат да причинят пневмония. Тя е силно заразна, тъй като патогените се разпространяват чрез респираторни капчици при кашляне, кихане или докосване на заразени повърхности.
- Гъбична. Причинява се от гъбички, като Pneumocystis jirovecii, Histoplasma capsulatum и Cryptococcus. Не е заразна и обикновено засяга хора с отслабена имунна система, като пациенти с ХИВ/СПИН или тези, подложени на химиотерапия.
Съществува още и аспирационна пневмония. Тя настъпва, когато храна, течности или повръщано попаднат в белите дробове. Този вид не е заразен, но може да бъде изключително опасен, ако не се лекува. А ако ви интересуват симптомите на това състояние, тук можете да разберете повече.
Как да се предпазим от пневмонията?
Превенцията е най-добрият начин да избегнете заболяването. Въпреки че не всички форми на състоянието са заразни, добрата хигиена и грижата за имунната система могат да намалят риска.
- Ваксинация. Ваксините срещу Streptococcus pneumoniae и грипния вирус значително намаляват вероятността от развитие на пневмония. Те са особено важни за деца, възрастни над 65 години и хора с хронични заболявания.
- Поддържане на добра хигиена. Честото миене на ръцете с топла вода и сапун намалява риска от заразяване. Освен това избягвайте контакт с болни хора и използвайте маска в периоди на вирусни епидемии.
Вземайте предпазни мерки по време на грипния сезон, тъй като вирусната пневмония често се развива като усложнение на грип или други респираторни инфекции.
Какво е лечението?
Лечението зависи от причинителя на заболяването и тежестта на симптомите. В повечето случаи се прилагат:
- антибиотична терапия – ако заболяването е причинено от бактерии, тогава се предписват антибиотици;
- антивирусни лекарства – вирусната пневмония не се лекува с антибиотици, а в някои случаи лекарят може да предпише антивирусни медикаменти;
- облекчаващи симптомите лекарства – използват се температуропонижаващи медикаменти, както и муколитици и отхрачващи сиропи;
- почивка и възстановяване – почивката е ключова за справяне с инфекцията. Прекаленото физическо натоварване може да удължи възстановителния период.
В тежки случаи, особено при пациенти с дихателна недостатъчност, се налага болнично лечение с кислородна терапия и интравенозни медикаменти, допълват експертите на Galen.
Пневмонията може да бъде заразна в зависимост от причинителя ѝ, като вирусните и някои бактериални форми се пренасят по-лесно от един човек на друг. Ако наблюдавате кашлица, висока температура и затруднено дишане повече от няколко дни, потърсете лекарска помощ за своевременна диагноза и терапия.