На 11 декември отбелязваме Международния ден на планините. Той е определен като такъв с резолюция 57/245 на 57-а генерална асамблея на общото събрание на ООН през 2002 г. Отбелязва се за първи път през 2003 г., като целта му е да популяризира планините и тяхната роля за околната среда, водите, биоразнообразието климата и живота на хората, както и да насочи вниманието на обществото към устойчивото развитие на планинските региони.
Планините заемат почти една четвърт от земната суша и са източник на средства за съществуване на почти 12% от населението на планетата. В България има 39 планини, които играят изключителна роля за развитието на страната, нейните водни и горски ресурси, климат, биоразнообразие и човешка дейност.
По-голямата част от планините са съсредоточени в западната част на страната. Най-високата планина в страната е Рила, а най-ниската Сакар. Най-дългата е Стара Планина, която преминава от изток на запад през цялата държавна територия и по нейното било е създаден един от най-популярните туристически маршрути Ком-Емине.
Районът на запад от София е очертан от Стара планина на север, планинските редици Плана-Завала и Верила-Руй и част от планините от физикогеографската област Краище. Близо до Божурище и населените места в общината са планините Люлин и Верила, които са част от Плано-Завалската планинска редица. Общините Костинброд, Своге и Годеч са разположени изцяло в различните дялове на Стара планина. Община Сливница се намира преобладаващо във Вискяр планина, а община Драгоман е между дяловете Чепън и Три уши на Стара планина и най-западните краища на Вискярска планина.
По билото на Вискярска планина преминава вододелното било на България, като на юг реките се отичат към водосборния басейн на Струма и от там към Егейско море, а на север, към водосборния район на Искър и Нишава и през Дунав към Черно море. Планините на запад от София са характерни със своята мекота, цветя, гори. Те са местообитание на много птици и бозайници. Реките са къси и маловодни, с пикове на пълноводие през пролетта, което прави достъпа до водни ресурси в някои от населените места по тях проблематичен.