На 22 януари 1561 г. в Уестминстър, Великобритания е роден английският благородник и философ, основоположник на емпиризма - Франсис Бейкън. Първоначално учи право, но изоставя юридическата кариера, за да поеме дипломатически пост във Франция. Избран е за член на парламента през 1584 г. През 1617 г. е назначен за лорд-канцлер, но е обвинен в корупция и е свален от поста през 1621 г.
Голяма част от живота си Бейкън прекарва в писане и научна работа. Сред основните философски му съчинения спадат „За усъвършенстване на науките“ (1605) „Нов органон“ (1620) и „Нова Атлантида“ (1624). Трудовете му установяват и популяризират индуктивната логика. Чрез наблюдения се набира емпиричен материал. Информацията се обобщава и по този начин се формулират аксиоми. Аксиомите от своя страна също се обобщават и се формулират висшите аксиоми – научните закони в науката. Индукцията предполага извличане на познание за природата чрез експерименти, наблюдения и проверка на хипотези. Бейкън счита, че знанието трябва да дойде от сетивен опит и е застъпник на научните методи и фокуса върху практическото експериментиране. Големият му принос за философията е свързан с индуктивните методи за разсъждение, а посланието, което оставя е, че “знанието е сила”.
Франсис Бейкън умира през 1626 г., като получава бронхит докато пълни едно пиле със сняг като част от експеримента си за съхраняване на храни.
Цитати от Франсис Бейкън:
„Знанието е сила.“
„Човек може толкова, колкото знае.“
„Този, който знае малко, се отличава с голяма подозрителност.“
„Завистта няма почивен ден.“
„Парите са добър слуга, но лош господар.“
„Човек, който властва над другите, губи личната си свобода.“
„Мълчанието е добродетелта на глупаците.“
„Атеизмът е тънък лед, по който един човек би преминал, а цял един народ би пропаднал в бездната.“
„Надеждата – хубава закуска, но лоша вечеря.“
„Искам да живея, за да се уча, а не да се уча, за да живея.“
„Невъзможно е да обичаш и да бъдеш разумен.“
„Тези, които отричат Бога, убиват благородното у човека; защото безспорно човекът е близо до животните по отношение на своето телесно устройство и ако не е близо до Бога по дух, човекът става едно долно и презряно същество.“
На 22 януари 1788 г. в Лондон се ражда Джордж Байрон, VI барон Байрон. Благородник, поет, приключенец, герой на гръцкото освободително движение, един от стълбовете на арменското възраждане и популяризиране на арменската култура, водещо перо на романтизма. Лорд Байрон е автор на „Дон Жуан“, в чийто бурен живот, могат да се намерят черти на самия поет.
На днешния ден: Роден e Лорд Байрон |