От 15 април до 15 май 2020 г. животновъдите могат да кандидатстват за подпомагане по мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ от ПРСР 2014-2020 г. Съгласно Заповед на изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“ – РА, заявления за подпомагане ще се приемат в областните дирекции на фонда по местонахождение на животновъдния обект.
Стопаните следва предварително да си запазят час за подаване на документите. Часовете ще се записват в съответните областни дирекции, в които ще се подават заявленията за плащане. Промяната се прави във връзка с наложените противоепидемични мерки, свързани с разпространение на COVID-19 на територията на Република България. Запазването на часове се предприема с цел осигуряване на условия, щадящи здравето на бенефициентите, както и осигуряване на тяхното удобство. По този начин ще може да се съблюдава броят бенефициенти, планиращи да подадат заявления за плащане, в конкретен ден, като се избягва тяхното струпване.
В рамките на обявения прием, земеделските стопани, поели през 2017 г. доброволни петгодишни ангажименти, могат да увеличават броя на животните, одобрени за подпомагане с първото заявление, както и да заявяват нова дейност или по мярката, без да поемат нов ангажимент. Животновъдите, които кандидатстват за първи път през настоящия прием не поемат многогодишен ангажимент.
Подробните изисквания и наборът документи за плащане по мярката са разписани в Наредба № 4 от 8 август 2017 г. за прилагане на мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ от ПРСР 2014 – 2020 г. Допълнителна информация и образци на изискуемите документи за участие в мярката ще бъдат публикувани на интернет страницата на ДФ „Земеделие“.
Стопаните предварително следва да актуализират данните за отглежданите от тях животни в Системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ (чл. 30, ал. 2, т. 3 от ЗПЗП). Актуализацията включва както мястото на отглеждане на животните, така и и капацитета на обекта. За дребните преживни животни се изисква изрично да е посочено и тяхното предназначение.
Всички постоянни животновъдни обекти (ЖО), в които се отглеждат едри и дребни преживни животни, трябва да бъдат регистрирани (чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност). За проверка на изискването, стопаните следва да предоставят копия на издадените удостоверения при подаване на заявленията за плащане по мярката. В тази връзка е необходимо за временните ЖО, регистрирани на името на кандидата, в поле „Вид обект“ в системата на БАБХ да бъде изрично посочено „пасище“, за да не се изисква предоставянето на удостоверение по реда на чл. 137 от ЗВД.
За животни от вид телета/малачета е необходимо предоставяне и на съответните кантарни бележки във връзка с определянето на съответната категория за всяко животно. В случай, че не бъде предоставена кантарна бележка животното ще се счита за теле/малаче от категория „над 220 кг.”.
Кандидатите, които желаят да актуализират своите данни или заявяват нови ЖО трябва да предоставят становище, предварително издадено от БАБХ, във връзка с доказване на наличие на достатъчно осигурена свободна площ в животновъдния обект. Изискването е по образец и е част от критериите за допустимост по Мярка 14.
Източник: Министерство на земеделието, храните и горите, снимка: pixabay.com
Държавата отпуска 4 милиарда и 500 млн. лв. за спасяване на икономиката |
Допълнителни права на лицата, регламентирани в Закон за извънредното положение |
ТЕЛК ще могат да вземат решение само по документи, без преглед на място |
Домашни животни могат да бъдат водени на ветеринар и разхождани в парка |
Забранява се на лица под 60-годишна възраст да посещават |
Министър Вълчев: „Няма да има нулева учебна година“ |
България забрани влизането на граждани, пристигащи... |
Информация за коронавирус COVID-19 за граждани:
Актуализирани въпроси и отговори относно новия коронавирус
Подготовка на работното ви място за COVID-19
Препоръки за лица, пътуващи до области и държави с регистрирани случаи на COVID-19
Как да предпазим себе си и околните
Временни насоки за почистване в обекти в контакт с COVID-19, различни от лечебни заведения
Всеки, който има въпроси, свързани с COVID-19, може да ги задава денонощно на информационната телефонна линия на Министерството на Здравеопазването: 02 807 87 57