България заема трето място по относителен дял на затлъстяване сред първокласници от 27 държави в Европа. Това показват данните от проведено през миналата година проучване в рамките на Европейската инициатива на Световната здравна организация за наблюдение на затлъстяването при деца (COSI).
„Анализът на тези резултати е от ключово значение при оценка на тенденциите в хранителния статус на 7-годишните деца в България. Само чрез съвместни усилия между държавата, родителите и обществото, можем да постигнем трайни резултати в изграждането на здравословен модел на хранене и физическа активност в училищна възраст“, заяви заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева в началото на пресконференция „Тихата епидемия от детско затлъстяване“.
„Страната ни участва в тези проучвания от 15 години, като до момента са реализирани пет кръга – през 2008, 2013, 2016, 2019 и 2023 г. В този период в България бе разработен пакет от национални политики. Прилагането на създадените нормативни актове, регламентиращи здравословното хранене на децата и учениците, води до благоприятни промени в модела на хранене, които се отразяват и в резултатите“, посочи от своя страна Илия Тасев, директор на Дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ в Министерството на здравеопазването.
Резултатите от последния кръг на проучването в България, бяха представени от проф. Веселка Дулева, дм, началник отдел „Храни и хранене“ в Националния център по обществено здраве и анализи. И през петте етапа от проучването е изследвана национално представителна извадка от първокласници на 7-годишна възраст, като общия брой на участващите деца е 15 399.
От обхванатите през 2023 г., с наднормено тегло са 32% от първокласниците, а със затлъстяване и тежкостепенно затлъстяване са съответно 15,2% и 4,9%. Нивата при момчетата са по-високи спрямо тези при момичетата.
От резултатите става ясно още, че всяко второ дете не консумира ежедневно пресни плодове и зеленчуци. За сметка на това половината от първокласниците консумират по-често от три дни седмично храни и напитки, подсладени със захар, а всяко четвърто дете консумира солени снаксове по-често от три дни седмично. Освен това всяко трето дете прекарва пред екран над два часа дневно, а всяко шесто спи под препоръчителните 9 часа.
Повече за проучването ще откриете на сайта на НЦОЗА – тук.
Източник и снимка: Министерство на здравеопазването