Грета Банишка е национален състезател по спортна гимнастика, многократна републиканска шампионка, носител на отличия от държавни и международни състезания, а към настоящия момент и треньор в СКГ „Бул Джим“.
Разкажете за себе си и за това кога и как започна вашата спортна кариера?
Когато бях на четири години, започнах да заучавам първите стъпки в балета, но не издържах дълго. Не ми харесваше, трябваше да стоя мирно, а движенията ми се струваха толкова бавни. Година след това, мама ме заведе в залата по спортна гимнастика и веднага се влюбих в този толкова красив и вълнуващ спорт. Вече 15 години, спортната гимнастика е моя живот.
Кой е любимият ви уред?
Харесвам всички уреди. Многобойка съм. Най-лесно заучавам прескоците, но любимият ми уред винаги е бил гредата.
Разкажете за вашата състезателна кариера
Започнах състезателната си кариера в Клуб „Гимнастика ЦСКА“, когато бях на шест години. Тогава се наредих на 11 място в многобоя и на седмо място на греда на държавното първенство. Беше много вълнуващо и мотивиращо за мен. Усетих тръпката от голямото състезание и това ме завладя. Още на следващата година започнах да печеля и златни медали. Имам над 150 медала от държавни и международни състезания. Многократна републиканска шампионка съм както в многобоя, така и на отделните уреди. Имам редица отличия от турнирите „Купа България“. Участвала съм на Европейски първенства и Световни купи.
С какво се гордеете?
Освен със всичките си отличия и това, че съм национален състезател на България, се гордея още и с това, че дълги години бях включвана в проекта „Успелите деца на България“ на Фондация „Димитър Бербатов“ , две поредни години съм избирана за спортен талант на Еврофутбол, имам награди от „Обединени спортни клубове ЦСКА“ за световен принос и спортист №1 при жените.
Щастлива съм, че имах възможност да взема участие в благотворителни инициативи, организирани от БФ Гимнастика, като „Пътят“, „Приказка на живо“, „Нощ на звездите“.
В спортната гимнастика има много контузии. При вас как се случиха нещата?
Да, наистина спортът ни е травматичен. За съжаление и мен не ме подминаха контузиите, но това е рискът на професията. Падаме, ставаме, правим всичко възможно да се възстановим бързо и вървим напред.
Освен че тренирате, с какво друго се занимавате в момента?
От миналата година съм треньор по спортна гимнастика в най-младия клуб към БФ Гимнастика, - СКГ „Бул Джим“. Тренирам дечица на възраст от 4 до 10 години. Вече имаме и участия в състезания. Децата са страхотни, много се стараят и се справят отлично. Много се гордея с тях.
Същевременно съм и студентка в Национална спортна академия „Васил Левски“.
Как успявате да съвместявате толкова много дейности?
Спортът ме е научил на самодисциплина и организация. Денят ми е разчетен до минута. Всичко върви по план график от понеделник до събота. В неделя почивам.
А защо според вас, децата трябва да тренират спортна гимнастика?
Доказано е, че гимнастиката е една от най-всеобхватните програми от упражнения за сила, гъвкавост, бързина, баланс, координация, власт и дисциплина. Независимо от това, дали децата се занимават с гимнастика за развлечение или със състезателна цел, уменията, които се изучават в гимнастиката, могат да допринесат за цялостното развитие на детето. Те допринасят да бъдат физически активни и здрави. Намаляват риска от затлъстяване и диабет. Участието на децата в гимнастическите тренировки им помага да се справят по-добре с физическите и емоционалните предизвикателства в живота, да общуват, да работят в екип, да подобряват социалните си умения и много други. Гимнастическите тренировки и получените постижения доказват на децата, че ангажираността им със спорт е от полза, а положеният труд винаги се отплаща.
От кой спортист се вдъхновявате?
Разбира се, че от Йордан Йовчев. Той е изключителен човек и спортист. Щастлива съм, че имам възможност да го познавам и да работя с него в една среда. Той ме мотивира и респектира.
Как виждате развитието на спортната гимнастика в България?
Сега в момента се сменят поколенията - треньори, състезатели. Виждам светло бъдеще за българската спортна гимнастика. В тренировъчните зали влизат все повече и повече деца, които дават всичко от себе си за да постигнат целите си.
Не е толкова страшно да останеш сам със себе си |
Материалът е изготвен от Виктория Йорданова, ученичка в СУ „Летец Христо Топракчиев“, гр. Божурище, за ученическия конкурс „Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените“
„Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените“ се провежда под патронажа на българския евродепутат Ева Майдел и с любезното съдействие на:
Rollplast, AQ Magnit, BHTC, Автошкола Василеви, УНСС, 360 Creative Bulgaria, Volontime, Мания Принт, ПГ "Велизар Пеев"
Медийни партньори на конкурса са:
NOVA, БНТ, Bulgaria ON AIR, Дарик радио, Радио FM+, noviteroditeli.bg, Teen Station, topnovini.bg
Партньор и домакин на церемонията по награждаване на призьорите в „Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените“: Община Враца
Институционални партньори: Община Враца, Община Монтана, Община Чавдар, Община Елин Пелин