На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Първоначалната идея за създаването на такъв ден е на Испанската радиоакадемия и е внесена за обсъждане в ЮНЕСКО. Изборът пада на датата 13 февруари, защото на този ден през 1946 г. започва да работи радиостанцията на ООН. Предложението на ЮНЕСКО е внесено и одобрено на Генералната асамблея на ООН и през 2013 г. за първи път 13 февруари се отбелязва като Световен ден на радиото.
Радиото е първата глобална масова медия и изобретяването му е важен етап както от технологичния прогрес на човечеството, така и от развитието на комуникациите и достъпа до информация до всички слоеве на населението.
Създаването на радиото е продължителен процес, който ангажира вниманието на учени от ранга на Фарадей, Ампер, Волта, Тесла, Едисон и др. Първоначално се въвежда активно и използва в корабоплаването и във военното дело.
Първата радиопрограма с новини започва излъчване на 31 август 1920 г. в Детройт, САЩ. От тогава, то все по-активно навлиза в гражданския живот и до изобретяването на телевизията е най-значимата и влиятелна медия, като в това отношение изпреварва печатните медии.
След масовото разпространение на телевизията и появата на интернет, класическото радио отстъпва своето място на този тип медии, но продължава да се радва на популярност и доверие сред широк кръг потребители.
По данни на НСИ за 2022 г. в България функционират 73 лицензирани радиооператора, излъчили 603 000 часа радиопредавания.