Посещения на музейни обекти на открито се допускат при спазване на изискването за социална дистанция и на всички противоепидемични мерки. Това е записано в заповедта на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев РД-01-250 от 05.05.2020 г. - https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2020/05/05/rd-01-250-05052020.pdf
Масовите мероприятия, беседите за групи и достъпът на посетители до експозиции в сгради остава забранен.
Всеки музей, културен институт или организация с дейности в областта на културното наследство самостоятелно преценява кога ще има готовност да осигури достъп до експозициите си. За целта е необходимо да се създаде организация, свързана с регулирането на броя посетители, гарантиране на социалната дистанция от не по-малко от 1,5 метра, защитна екипировка за служителите, периодична дезинфекция на помещения и повърхности и други, съобразно мерките, предвидени в заповедите на министъра на здравеопазването и публикувани на сайта на МЗ, с които се налагат или облекчават противоепидемични мерки.
Указанията за посещение на експозициите, разработени от съответните музеи, следва да бъдат поставени на видими за гражданите места - до входа и касите, а при необходимост - и на други подходящи места, включително публикувани на интернет страниците на институтите и техните профили в социалните мрежи.
Допускането на посетители до музейни обекти на открито е едно от исканията на директорите на културните институти в страната, изразено по време на работна среща с министъра на културата Боил Банов, проведена чрез видеоконферентна връзка на 23 април. Става въпрос за музейни институти с експозиции на открито като РЕМО – „Етър“ - Габрово, НИАР - Плиска, Мадара, Царевец, Трапезица и други, при които големите паркови площи и пространства позволязат спазването на препоръките на Министерството на здравеопазването. Основният проблем пред тях към настоящия момент е липсата на посетители и съответно спиране на приходите от собствена дейност, които, колкото и да са минимални, биха помогнали за съхраняването на работните места и поемане на част от разходите за издръжка.
Към момента, освен осигуреното финансиране по стандарти, културните институти имат възможност за кандидатстване по програмите на Национален фонд „Култура“ и на Министерството на културата с проекти, които да осигурят допълнителна възможност за възстановяването на сектора в близко бъдеще. Допълнителна възможност предоставя Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, която се осъществява със средства, осигурени от Кралство Норвегия, Република Исландия и Княжество Лихтенщайн и чиято цел е подпомаганвето на реализацията на различни творчески проекти и привличането на нови публики.