На 15 януари 1992 г., президентът на Република България Желю Желев, официално обявява, че България признава независимостта на Република Македония от Югославия и то под избраното от западните ни съседи конституционно име. Това е важна крачка в процеса по разпадане на Югославия и обезпечава мирното му провеждане в Македония.
Автономната република, която е в състава на Югославия, предприема първите действия за постигане на своята независимост, като на осми септември 1991 г. се провежда референдум, в който населението гласува за това Република Македония да стане самостоятелна държава. На 17 септември парламентът в Скопие обявява независимост, която естествено не е призната от правителството на Югославия, като международната общност се опасява от поредната война в Западните Балкани, свързана с процеса по разпадане на тази квазизържава.
Фактът, че България първа признава Македония и то с конституционното и име, елиминира тази опасност и води до бързото признаване на независимостта на страната и от други държави – Турция, САЩ, Словения, Русия и др. През 1993 г. Македония е приета за пълноправен член на ООН. Единствената държава в ЕС, която изявява претенции към името и е Гърция и по този повод, дълго време, в международните организации Македония използва името Бивша Югославска Република Македония.
През 2017 г. правителствата на Република България и Република Македония подписват договор за приятелство. През 2018 г., по време на ротационното председателство на България на ЕС, е подписан и Преспанският договор, с който спора за името между Гърция и Македония е разрешен и тя официално приема да се нарича Северна Македония.
Пътят и за интеграция в структурите на НАТО и ЕС, като през 2020 г. Северна Македония става член на НАТО. Преговорите и за членство с ЕС са блокирани от вето на България, която упреква страната в неизпълнение на Договора за приятелство от 2017 г., враждебно поведение спрямо български граждани, език на омразата и непризнаване на правото на граждани с българско етническо самосъзнание в Македония, да го заявят.
Ветото е премахнато, след като правителството на Северна Македония приема да включи в конституцията си българите като съставна част от народите живеещи в страната. Това още не е направено и процесът по евроинтеграция на западната ни съседка е до голяма степен блокиран поради тази причина.