На 11 юли отбелязваме Световния ден на човечеството. Поводът за създаването на празника е, че на тази дата през 1987 г., по данни на ООН населението на земята достига пет милиарда души. Денят е установен и се чества от 1989 година насам по предложение на Фонда за населението на ООН.
Любопитен факт е, че за да достигне един милиард са били необходими 250 000 години. Вторият милиард земни жители е постигнат за 127 години, а третия само за 33 години. Благодарение на по-доброто здравеопазване, качество на живот и липсата на мащабни военни конфликти през втората половина на 20 и първата четвърт на 21 век, за да се достигне четвъртия милиард са нужни само 14 години, а за петия 13 години. През 2011 г. населението на земята надхвърля шест милиарда души, а понастоящем е близо осем милиарда.
Очаква се нарастването му да се забави, поради отрицателни демографски процеси в някои от най-големите човешки популации и деветият милиард да бъде постигнат след 2050 г. Нарастването на населението, особено в някои по-изостанали икономически региони поставя остро въпросите за достъпа до храна, чиста питейна вода, здравеопазване и качествено образование, които са в основата на човешкия прогрес и благосъстояние.