Различни избори - различни резултати

1472 преглеждания

Коментар на Eлина Спасова, ученичка в СУ „Васил Кънчов”, гр. Враца

Избор - предпочитане измежду две или повече неща. Това е значението на думата в речника. Това е и смисълът на изборите в държавата - хората да изберат онези, които в своите възгледи за управлението най-много се доближават до представите на народа. Избор, който се прави осъзнато, след дълги размисли и преценки на възможностите. Всъщност не се случва точно така. Българите по-често избират по-малкото зло - не защото им харесват идеите и предложенията на някоя политическа партия, а защото не им харесват останалите. И все очакват да се появи някой, който да „оправи нещата“. И така минават избори след избори…

Парламентарните избори през 2021 г. бяха различни. От самото начало те бяха съпроводени от много спорове - за времето, в което да се провеждат, за имената на партиите и коалициите, които се регистрират за участие, за машинното гласуване и гласуването с хартиени бюлетини, за избирателните права на хората под карантина...

За пръв път се проведоха избори във време на пандемия. COVID 19 присъстваше в предизборните дебати, в организацията на изборите, в прогнозите и коментарите на политическите анализатори. Страшната болест, която отне хиляди човешки животи, стана причина да се предполага, че мнозина ще предпочетат да не рискуват здравето си и няма да гласуват. Прогнозите на политолозите и социолозите предвиждаха ниска избирателна активност. Всички смятаха, че гражданите ще се изплашат от развихрилата се с пълна сила епидемия, че не се интересуват от политическите борби, че католиците ще празнуват Великден и т.н.

Но това не се случи. Хората не се изплашиха. Те дадоха своя глас с надеждата за промяна. Желанието нещо в управлението на държавата да се промени надделя над всички рискове и страхове. Българите показаха, че са съзнателни граждани и разбират своята отговорност. Избирателната активност на тези избори - 50,61% е много по-висока от всички очаквания и е съизмерима с активността в предишните парламентарни избори - 54,07%. Процентът на хората, гласували в България, не е по-висок в сравнение с 2017 г., но когато говорим за избори в пандемия, трябва да признаем, че българите демонстрираха смелост и без колебание показаха, че политическото статукво не им харесва. Гражданската отговорност и активност, която проявиха сънародниците ни, дава повод за надежда и оптимизъм - несъмнено народът ни осъзнава, че бъдещето му е в неговите ръце. Осъзнахме, че нашият глас е значим, че той определя хода на събитията. Може би сме повярвали, че държавата - това сме ние.

Няма как да пропусна рекордния вот на българите в чужбина. Според официални данни броят на българските емигранти, гласували за 45-то Народно събрание е общо 180 хиляди, което се определя като безпрецедентно. Много от нашите сънародници в чужбина срещаха затруднения, налагаше се да пътуват стотици километри, да чакат часове наред, за да упражнят избирателното си право. Във Великобритания, заради малкия брой секции там, се струпаха много хора, които впечатлиха и със спазването на противоепидемичните мерки. Мигрантите, които често упрекваме, че са напуснали родината си, за да живеят по-лесно, като обслужват възрастни хора и берат ягоди, показаха, че не са безразлични към случващото се в България. Това поражда много въпроси - наистина ли в чужбина българите не се интересуват от нищо, дали там отиват неквалифицираните и неуспелите тук, наистина ли тези хора идват само да се лекуват и да почиват у нас, полага ли държавата някакви грижи за тях, има ли шанс да се завърнат и да работят в родината си и др. Много въпроси, които очакват своя отговор. Всички се надяваме, че отговорите ще дойдат от избраните и най-вече от „новите играчи” на политическата сцена. Общото между тях е, че искат да променят сегашното управление на държавата, което съвпада с очакванията на повечето хора. Обещаха ни и ново начало. Очакванията към „новите“ партии и лица са много и дано промяната да е за добро. Не е много ясно как и какво точно ще се случи, както не е ясно дали ще се стигне до стабилност на властта. Експертите предричат нови избори, отново избори и криза - освен здравна и икономическа, и политическа.

Мрачните прогнози след тези избори не са повод за оптимизъм. Но има нещо, което е много важно и ми дава надежда за по-добро бъдеще - взехме съдбата си в свои ръце. Българският народ показа мъдрост и активност, смелост и гражданско съзнание и вече не е само електорат. Вярвам, че по-доброто предстои!

Снимка: pixabay.com

Материалът е изготвен от Eлина Спасова, ученичка в СУ „Васил Кънчов”, гр. Враца, за ученическия конкурс „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“

„Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“ се провежда под патронажа на българския евродепутат Ева Майдел 

Партньори на конкурса са: Idea Advertising & PR,  TBI InfoКатедра „Медии и обществени комуникации“ - УНСС

Медийни партньори на конкурса са: 

NOVAБНТ, Bulgaria ON AIRБНР, Дарик радио, Радио FM+, uspelite.bg, noviteroditeli.bgTeen Station

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук