Анализ на община Чавдар като туристическа дестинация.
Обща характеристика на община Чавдар като туристическа дестинация.
Община Чавдар е една от най-малките общини по брой на населението в България. Въпреки това тя е пример за успешна политика на развитие и реализацията на редица проекти, финансирани със средства от ЕС и общинския бюджет. Направените инвестиции през последните години, на глава от населението, нареждат Чавдар сред водещите общини в страната. Голяма част от тези вложения е използвана за направата на туристически атракциони, места за отдих, и сгради, представящи местния бит и традиции по един съвременен и интерактивен начин. Всичко това постепенно води до една от главните цели на инвестициите в туризма – освен да осигури възвръщане на инвестициите във времето, да създава и задържа работни места и добавена стойност на местните търговци и доставчици на услуги, които са основни ползватели от посетителския поток в общината.
Географско разположение на село Чавдар.
Село Чавдар е разположено на 70 км източно от София в Златишко-Пирдопската котловина, с надморска височина от около 570 м. На север граничи с южните склонове на Стара планина, а на юг - с гористите хълмове на Същинска Средна гора. Разнообразният релеф на населеното място е предпоставка за туристически интерес към неговите природни красоти и феномени.
Достъпност за посещение - целогодишно, платено за отделни обекти.
Туристически обекти на територията на община Чавдар:
- Местността „Казаните”
Една от най-посещаваните дестинации на територията на общината е природният феномен "Казаните", който е обявен за природна забележителност през 1970 година. Разположен е на площ от 1,5 хектара на река Беререй. "Казаните" представляват 5 водопада, спускащи се от 15 метра височина, разположени между три огромни скали, свързани верижно чрез дупки с диаметър от 5 метра. Хиляди години водата пада върху скалите и по този начин се образуват скални котли, от които всъщност идва името на местността. Съществуват два начина за достигане до мястото. Единият е по течението на реката, а другият е по горски път, който е по-препоръчителен и безопасен. Придвижването би могло да се осъществи и с автомобил до определена точка от пътя, а след това пеша. От друга страна Община Чавдар предлага превоз до мястото с високо-проходим автомобил или с коне - един по-нестандартен начин, но и по-атрактивен за туристите.
- Археологически парк „Тополница”
Друга дестинация с приоритетно значение за развитието на туризма се намира в местността „Света Петка“. Там са разположени няколко ключови обекта. Първият е Археологическия парк „Тополница", който е открит официално на 27.10.2012 г. На териотирята му могат да бъдат разгледани жилищни сгради, които са изградени по модел на намерените останки от раннонеолитно селище, датиращо от преди 7000 години. В парка могат да се видят и работилници за каменни оръдия, керамични съдове и обработка на кожи. Водеща част от парка заема голяма експозиционна зала, в която се разказва историята на намерените седем културни пласта в селищната могила. За посетителите, които са любители на историята на Неолита, е предоставена и възможност за отсядане в неолитните къщи. През последните две години в тях пренощуват любители на нестандартните преживявания от много държави, – САЩ, Германия, Италия, Франция, Чехия, Дания, Холандия, Украйна, Русия, Исландия и др.
- Спортно-туристически комплекс
Вторият обект, които играе основна роля за местността, е спортно-туристическата атракция /комплекс/. В нея са изградени две катерачни стени с височина 8 и 10 м, кула за наблюдения, въжена градина на две нива и допълнителни съоръжения за най-малките посетители на комплекса. Последната атракция, която е добавена съвсем наскоро, носи името "Въжеландия". Тя дава разнообразни възможности за катерене, скачане и люлеене сред сплетени цветни въжета. В момента се изгражда и нова атркция в обекта, която предоставя възможност за едновременни забавления на повече от 30 деца на 6 нива.
- Параклисът „Света Петка”.
Третият основен обект в местността е параклисът „Света Петка“, от който идва и името на местността. Възстановяването на отдавна разрушен параклис се свързва с легенда за светицата и се смята, че и днес мястото е оброчно.
Освен изброените три забележителности, мястото разполага и с заслон с барбекю, места за хранене, магерница, закрита сцена и заведение. По този начин на малката площ се създава възможност за интегрирано съчетаване на поклоннически, развлекателен и културен туризъм.
- Фолклорен център „Чавдар”
В последните години в България се развива и културно-образователният туризъм. Община Чавдар е водеща в тази насока. Фолклорен център "Чавдар" е първият интерактивен фолклорен музей в България. Той съхранява местното материално и нематериално културно наследство, състоящо се в традиции, обичаи, умения и фолклорни атракции. Центърът е подходящ за различин възрастови групи, като цялата информация в него е представена чрез информационни табла, анимирани видео клипове, компютърни игри, автентични експонати, тематични стаи. Изградени са и интерактивни инсталации, които дават възможност на посетителите да участват в образователни игри. Информацията в музея е представена чрез 5 възстановки и 375 дигитализирани снимки, които са създадени благодарение на 93 участници от местната общност.
Туристическа инфраструктура
Освен посещение и развлечение сред красива природа и културни забележителности, Община Чавдар предлага и места за нощувка, които дават възможност на туристите за повече време на територията на населеното място. Освен неолитните жилища в Археологически парк „Тополница“, двете хижи - Сакарджа и Братия, разположени в Същинска Средна гора, предлагат място за отдих сред горски пейзаж с леглова база от над 30 легла. Ако все пак желаещите да пренощуват не са толкова авантюристично настроени, биха могли да отседнат в комплекс „Чавдар“, който се намира в центъра на селото. Нов тласък на туристическите услуги в селото в близкото бъдеще ще даде и комплексът от къщи за гости в местността „Света Петка“, който е в напреднал етап на строителство.
SWOT-анализ на туризма в община Чавдар
СИЛНИ СТРАНИ |
СЛАБИ СТРАНИ |
|
|
ВЪЗМОЖНОСТИ |
ЗАПЛАХИ |
|
|
Община Чавдар работи по програми за развитието на туризма, което се разглежда като синоним за устойчивост. Обновяват се старите и се създават нови туристически атракции, продукти и услуги. По този начин се обогатява палитрата от дестинации с туристическа насоченост в региона и се поддържат работни места за местни жители. Именно откритите работни места в сферата на общинския туризъм и тяхното поддържане от собствени приходи са доказателство, че пътят е правилен. Остава открита възможността за местните производители и доставчици на услуги да се възползват в по-голяма степен от посетителския поток в общината, което ще бъде и едно от главните предизвикателства пред развитието на туризма в община Чавдар.
Чавдар - божествената красота на родното място |
Материалът е изготвен от Патрисия Николова, ученичка във Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“, гр. София, за ученическия конкурс „Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените“
Снимки: Община Чавдар
„Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените“ се провежда под патронажа на българския евродепутат Ева Майдел и с любезното съдействие на:
Rollplast, AQ Magnit, BHTC, Автошкола Василеви, УНСС, 360 Creative Bulgaria, Volontime, Мания Принт, ПГ "Велизар Пеев"
Медийни партньори на конкурса са:
NOVA, БНТ, Bulgaria ON AIR, Дарик радио, Радио FM+, noviteroditeli.bg, Teen Station, topnovini.bg
Партньор и домакин на церемонията по награждаване на призьорите в „Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените“: Община Враца
Институционални партньори: Община Враца, Община Монтана, Община Чавдар, Община Елин Пелин