Расизмът е една от най-големите злини, залегнала в човешката душа. Основава се на вярата, че една раса има право да доминира над друга. Това е много широко разространен проблем, а всъщност е напълно излишен. На 21 март се отбелязва Международният ден за премахване на расовата дискриминация. По този повод, ученици от ПЕГ „Йоан Екзарх“, участващи в проекта „I have a dream” (Имам една мечта) по европейската програма „Еразъм+“, се включиха със своя инициатива за отбелязването на деня в училището.
Те отвориха щанд във фоайето на гимназията, на който раздаваха анкети, свързани с расизма и толерантността и изработиха плакати, върху които бяха написани различни пожелания за един по-добър свят. Дванадесетокласници изнесоха открит урок на малчуганите от 6 и 7 клас, като по интересен и завладяващ начин демонстрираха нещастията, които се случват навсякъде по света заради расизма. Бе представено и радиопредаване, разказващо историята на възникването на този специален ден.
На 21 март 1960 г. са убити 69 души от полицаи по време на демонстрация в Шарпевил, Южна Америка. Участниците в демонстрацията искат да изразят своя протест срещу строгия режим на апартейда, според който чернокожите трябва да живеят в специални резервации и нямат право да напускат без разрешение. 21 март се отбелязва като деня на борбата срещу расовата дискриминация с цел почитане на паметта на загиналите. Решението е взето от ООН на 21-та сесия на неговото Общо събрание.
Материалът е изготвен от Теодора Александрова, ученичка в 12 клас на ПЕГ "Йоан Екзарх"град Враца, участник в "Работилница за репортери 2018 - Родова памет"
„Работилница за репортери 2018 – Родова памет“ се провежда под патронажа на българския евродепутат Ева Майдел и с любезното съдействие на автошкола Василеви, 360 Creative Bulgaria, УНСС.