На 07 март, ученици от СУ„ Летец Христо Топракчиев“, Божурище, посетиха Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет, град София. Срещата, която обсъди една от най-чувствителните теми в обществото днес, обедини представители на две училища, участващи в проектите на Еразъм+ „Водата в нашия свят“ и „Кой иска да е бежанец?“. Учениците и техните преподаватели се срещнаха със социални работници в интеграционни кампове и специалисти, занимаващи се с контрола, социалните нужди и условията за адаптация на имигрантите.
На срещата бяха представени множество статистически данни, засягащи преобладаващия бежански поток от държавите Ирак, Афганистан и Сирия и причините затова, които са основно политически, икономически и свързани с военните конфликти в региона. Бе отчетен сериозния спад в числото на бежанците на територита на страната – от над 6600 за 2015 г. до 3700 за 2017 г. Важен извод, който бе направен е, че България не е крайна дестинация за емигрантите, а по-скоро трамплин към по-развитите държави като Франция и Германия на запад.
Най-емоционална и затрогваща бе историята на афганистанката Лайла Пактиавал – работник в един от софийските регистрационно-приемателни центрове, лично изживяла трудностите по пътя към новото начало, чието семейство е разкъсано между САЩ, Индонезия, България и Афганистан. Тя показа, че един човек може да разчупи стереотипните представи за бежанците, възприемани като терористи и заплаха за обществото, и да бъде полезен за държавата, в която мигрира и се е превърнала в негов нов дом.
Габриела Янкова, ученичка в 10 клас, в СУ „Летец Христо Топракчиев“ град Божурище, участник в „Работилница за репортери 2018 – Родова памет“
„Работилница за репортери 2018 – Родова памет“ се провежда под патронажа на българския евродепутат Ева Майдел и с любезното съдействие на автошкола Василеви, 360 Creative Bulgaria.